12 علت مهم در افزایش قیمت زمین های شمال

علت مهم در افزایش قیمت زمین های شمال

12 علت مهم در افزایش قیمت زمین های شمال

در سال‌های اخیر میزان تقاضا برای خرید زمین در شمال این افزایش به دلیل عوامل مختلفی از جمله رشد جمعیت، افزایش درآمد خانوارها، تغییر الگوی مصرف مسکن و تغییر سبک زندگی و افزایش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ است. منظور از تغییر الگوی مصرف مسکن، تغییر در نحوه استفاده از مسکن در جامعه است که می‌تواند در اندازه، نوع و مکان مسکن مورد استفاده صورت گیرد. یکی از مهم‌ترین تغییرات الگوی مصرف مسکن، افزایش تقاضا برای خرید ویلا در شمال کشور است که در پی آن اکثر خانوارها تمایل به داشتن خانه دوم در جایی خوش آب و هوا دارند که بتوانند تعطیلات خود را در آن سپری کنند. این تغییر به دلیل افزایش درآمد خانوارها و تمایل به تغییر سبک زندگی است. در گذشته، مردم بیشتر به دنبال خرید خانه در شهرهای بزرگ بودند ولی مردم امروزه به دنبال خانه‌هایی هستند که علاوه بر کاربری مسکونی، دارای امکانات رفاهی و تفریحی نیز باشند. همچنین، مردم به دنبال خانه‌هایی هستند که در مناطق خوش آب و هوا و دور از آلودگی هوا قرار داشته باشند. این تغییر الگوی مصرف مسکن، باعث افزایش قیمت زمین و مسکن در شمال کشور شده است.

کاهش عرضه زمین در شمال

عرضه زمین در شمال محدود است. این محدودیت به دلیل عوامل مختلفی از جمله محدودیت‌های قانونی، محدودیت‌های طبیعی، و عدم توسعه زمین‌های کشاورزی است. در ادامه به توضیح هریک از این محدودیت ها می پردازیم:

محدودیت های قانونی

محدودیت قانونی عبارت است از محدودیتی که در خلال آن مناطق مختلفی از شمال کشور به عنوان مناطق حفاظت‌شده، مناطق جنگلی، و مناطق گردشگری تعیین می شوند. ساخت و ساز در این مناطق ممنوع یا محدود است.

محدودیت‌های طبیعی

علاوه بر محدودیت‌های قانونی که در بالا اشاره شد، محدودیت‌های طبیعی نیز بر عرضه زمین در شمال تأثیر می‌گذارند. در شمال کشور، مناطق کوهستانی و جنگلی زیادی وجود دارد. این مناطق برای ساخت و ساز مناسب نیستند.

عدم توسعه زمین‌های کشاورزی

یکی دیگر از عوامل کاهش عرضه زمین در شمال، عدم توسعه زمین‌های کشاورزی است. در گذشته، زمین‌های کشاورزی در شمال کشور به طور گسترده‌ای توسعه یافته بودند. اما در سال‌های اخیر، به دلیل افزایش قیمت زمین، بسیاری از زمین‌های کشاورزی به کاربری مسکونی تغییر کاربری داده‌اند. این امر باعث کاهش عرضه زمین در شمال شده است. عوامل ذکر شده، باعث شده‌اند که عرضه زمین در شمال محدود باشد. این محدودیت عرضه، یکی از عوامل مهم افزایش قیمت زمین در شمال است.

افزایش تورم

تورم موجب افزایش قیمت زمین در شمال شده است. افزایش قیمت زمین در شمال به دلیل افزایش هزینه‌های ساخت و ساز، افزایش هزینه‌های حمل و نقل، و افزایش هزینه‌های نیروی کار است.

افزایش قیمت مسکن در سایر مناطق کشور

افزایش قیمت مسکن در سایر مناطق کشور نیز به افزایش قیمت زمین در شمال کمک کرده است. این افزایش قیمت باعث شده است که سرمایه‌گذاران به خرید زمین در شمال روی بیاورند چراکه خرید ویلا یا زمین در شمال تفاوت چندانی با دیگر نقاط ندارد و سرمایه گذاران اغلب تمایل به خرید در مناطق خوش آب و هوا را دارند.

افزایش تقاضا برای خرید ویلا و زمین در شمال

اگر شما در شیراز و یا اصفهان زمینی داشته باشید متقاضی خرید آن در همان شهر یا شهرهای اطراف است ولی در خصوص شمال متقاضی و سرمایه گذار از تمام شهرهای ایران وجود دارد و همین امر باعث افزایش قیمت زمین در شمال می شود.

هوای پاک و نبود آلودگی هوا

به دلیل وجود جنگل، هوای شمال به مراتب تمیز تر از دیگر استان ها که آن به مکانی قابل سکونت برای تمام افراد تبدیل می کند.

شرایط آب و هوایی عالی و نبود دغدغه آب

به دلیل چهار فصل بودن شمال افراد اغلب می توانند آب و هوای خاصی را در فصول مختلف سال در شمال تجربه کنند و از طبیعت لذت کافی را ببرند. از سوی دیگر به دلیل پر باران بودن این منطقه دغدغه آب برای آبیاری زمین های کشاورزی و کشت وجود ندارد بنابراین کشاورزان و افرادی که علاقه‌مند به پرورش محصولات کشاورزی هستند تمایل به خرید زمین در شمال دارند.

وجود مناطق آزاد تجاری

بدلیل در دست تصویب بودن مناطق نوشهر و فریدونکنار به عنوان مناطق آزاد جمعیت زیادی تمایل به مهاجرت به این مناطق را دارند، که امر خود در افزایش قیمت زمین در شمال تاثیر دارد.

حضور افراد غیربومی در شمال

یکی از دلایلی که موجب افزایش قیمت زمین در شمال می شود حضور افراد غیر بومی است که قیمت های نجومی برای زمین های خود برای کسب سود بیشتر در نظر می گیرند و همین امر باعث می شود بومیان منطقه نیز ارقام بالاتری را برای زمین های خود در نظر بگیرند.

مهاجرت به شمال

هزینه زندگی معمولاً در شمال کمتر از شهرهای دیگر است بنابراین افراد بیشتری به مهاجرت و خرید مسکن دارند که خود موجب بالارفتن قیمت زمین در شمال می شود. منبع: اول خونه