شرایط قولنامه ملک و دریافت کد رهگیری املاک

شرایط قولنامه ملک و دریافت کد رهگیری املاک

شرایط قولنامه ملک و دریافت کد رهگیری املاک

از سال ۱۳۸۷ به بعد بخشنامه‌ای با موضوع دریافت کد رهگیری املاک صادر شد.

بخشنامه‌ای که تخلفات در زمان نوشتن قولنامه ملک را کاهش می‌داد. زیرا تا چند سال گذشته افراد برای خرید خانه و در صورت نداشتن ملزومات مقدماتی آن، اقدام به نوشتن قولنامه می‌کردند.

قولنامه در واقع برگه مکتوبی بود که بین خریدار و فروشنده نوشته می‌شد و به موجب آن به خریدار مهلت داده می‌شد تا در تاریخ معین اقدام به ثبت خانه در ثبت اسناد و خرید آن نماید.

از طرفی نیز قولنامه سبب می‌شد تا فروشنده نیز فرصت داشته باشد تا ملک خود را در زمان معین تحویل خریدار دهد. بر این اساس بعد از نوشتن قولنامه، فروشنده نمی‌توانست ملک را به فرد دیگری بفروشد و خریدار نیز باید در زمان معین، مبلغ خرید آن را به فروشنده پرداخت می‌کرد.

با این حال قولنامه یک سند رسمی نبود و جزو اسناد عادی تلقی می‌شد. به همین دلیل امکان تخلف و کلاهبرداری در آن وجود داشت.

کد رهگیری املاک چیست؟

همانطور که گفته شد، در گذشته تمامی معاملات املاک به صورت دست‌نویس در بنگاه‌ها انجام می‌شد.

اما امروزه این قراردادهای دستنویس دیگر اعتباری ندارد و لازم است تا برای هر نوع قرارداد ملکی کد رهگیری املاک دریافت شود. در واقع دریافت این کد برای تمامی قراردادهای ملکی لازم و اجباری است و هیچ مشاوری نباید برای دریافت آن از متعاملان هزینه‌ای دریافت کند.

دریافت کد رهگیری املاک قانونی است که بر مبنای بخشنامه دولت در سال ۱۳۸۷ با هدف ایجاد امنیت در قراردادهای ملکی و دریافت گزارش و آمار معامله‌ها و قیمت آنها صادر شد.

به موجب این بخشنامه مشاوران املاک باید تمامی قراردادهای خرید، فروش، رهن و اجاره را در سامانه هوشمند معاملات مسکن ثبت کنند و کد مربوطه را دریافت کنند.

کاربردهای دریافت کد رهگیری املاک

 • امکان استناد به قرارداد در دادگاه در صورت از بین رفتن معامله
 • عدم امکان دستکاری در قراردادها
 • عدم امکان فروش ملک به چند نفر
 • جمع‌آوری داده‌های مربوط به املاک برای تحلیل بازار
 • افزایش درآمد مالیاتی دولت
 • مراحل دریافت کد رهگیری املاک

قبل از دریافت کد رهگیری املاک ابتدا باید کلیه توافقات با طرف دیگر قرارداد انجام شود و سپس توافقات انجام شده به صورت مکتوب ثبت گردد.

بعد از این مرحله مشاور املاک لازم است به سامانه ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کند،‌ تا قرارداد را ثبت کرده و کد رهگیری را دریافت نماید.

این کد به دو شیوه پیامکی یا مشاهده برگه چهارم از مبایعه‌نامه‌ای که از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور پرینت گرفته شده است، قابل دریافت است. برای دریافت این کد داشتن مدارک زیر نیز الزامی است:

 • اصل مدارک هویتی خریدار و فروشنده
 • اصل مدرک مالکیت
 • تاییدیه کد پستی ملک

نکات مهم برای نوشتن قولنامه

هر چند دریافت کد رهگیری املاک الزامی است اما باید خریداران و فروشندگان ملک به نکات مهم در زمان نوشتن قولنامه نیز توجه داشته باشند. زیرا در غیر این صورت، حتی با وجود دریافت کد رهگیری امکان کلاهبرداری وجود دارد. از جمله نکات مهم برای نوشتن قولنامه موارد زیر است:

 • هر یک از طرفین معامله در صورتی که نسبت به تعهد خود سلب مسئولیت نمایند، باید وجه التزام (نوعی جریمه) بپردازد.
 • در صورتی که طرفین بعد از توافق برای روز معین بستن قرارداد تاخیر داشته باشند، نیاز است تا جریمه‌ای در نظر گرفته شود.
 • خریدار باید ویژگی ملکی که قصد خرید آن را دارد با ویژگی‌های ذکر شده در سند مقایسه کند تا مشخص شود که مال مشکلی ندارد.
 • در صورت معامله ملک باید مشاعات به درستی در سند ثبت شده باشد
 • اگر فردی که قولنامه را امضا می‌کند مالک نیست باید باید وکیل یا قیم مالک باشد.
 • اگر فرد ملک ارثی را خریداری کرده است باید گواهی انحصار وراثت را بررسی کند.
 • خریدار تا زمانی که تمام ملک را به صورت کامل دریافت نکرده نباید مبلغ آن را به طور کامل بپردازد.
 • فروشنده باید از توان مالی خریدار مطمئن باشد.
 • فروشنده باید تمامی مشخصات ملک اعم از عیب و نقص را در قولنامه ذکر کند.

برای مشاهده ی آگهی های خرید خانه در سوهانک ، خرید خانه در ولنجک ، خرید خانه در قیطریه ، خرید خانه در نیاوران ، خرید خانه در دارآباد ، خرید خانه در الهیه ، خرید خانه در تجریش ، خرید خانه در محمودیه ، خرید خانه در سه راه اقدسیه ، خرید خانه در آجودانیه ، خرید خانه در مینی سیتی ، خرید خانه در بام تهران ، خرید خانه در اوین ، خرید خانه در زعفرانیه ، خرید خانه در فرمانیه ، خرید خانه در اراج ، خرید خانه در ازگل ، خرید خانه در چیذر ، خرید خانه در جعفرآباد ، خرید خانه در دزاشیب ، خرید خانه در کاشانک ، خرید خانه در حکمت ، خرید خانه در جماران ، خرید خانه در حصاربوعلی ، خرید خانه در رستم آباد ، خرید خانه در شهرک شهید چمران ، خرید خانه در امانیه ، خرید خانه در کامرانیه ، خرید خانه در جماران ، خرید خانه در باغ فردوس ، خرید خانه در پارک وی ، خرید خانه در صاحبقرانیه ، خرید خانه در ولیعصر ، خرید خانه در بلوار گلها ، خرید خانه در دارآباد ، خرید خانه در بلوار نیروی هوایی ، خرید خانه در فلاحی ، خرید خانه در گلاب دره ، خرید خانه در رستم آباد ، خرید خانه در بزرگراه بابایی ، خرید خانه در بلوار شاهد ، خرید خانه در بلوار بسیج ، خرید خانه در نخل ، خرید خانه در آبادان ، خرید خانه در بلوار اوشان ، خرید خانه در بلوار نیروی زمینی ، خرید خانه در نارنجستان ، خرید خانه در موحد دانش ، خرید خانه در شریعتی ، خرید خانه در پیراسته ، خرید خانه در بلوار کاوه ، خرید خانه در با هنر ، خرید خانه در عمار ، خرید خانه در بلوار آفریقا ، خرید خانه در اسفندیار ، خرید خانه در میدان قدس ، خرید خانه در صابونیان ، خرید خانه در باغ فردوس ، خرید خانه در استانبول ، خرید خانه در شهرک البرز ، خرید خانه در بلوار اوشان به بخش آگهی های وب سایت املاک کیش مراجعه فرمایید.

منبع: اتاق خبر دیوار