خریدار ویلای شمال هستم، به چه چیزهایی دقت کنم

خریدار ویلای شمال هستم، به چه چیزهایی دقت کنم

خریدار ویلای شمال هستم، به چه چیزهایی دقت کنم

زمانی که به عنوان خریدار ویلای شمال، به بازدید ویلا می‌روید احتمال این که مشاهده یک ایوان زیبا یا نورپردازی ویژه نگاهتان را ربوده و تسلیم خرید ویلا شوید زیاد است، در واقع ممکن است یک آپشن نه چندان جدی، شما را مایل به خرید ویلای شمال کند در حالی که از یک المان خیلی مهم غافل مانده اید یا حتی متوجه این نشده اید که قیمت ویلا، بسیار گران است. این امر زمانی که همزمان از چندین ویلا بازدید می کنید یا برای خرید فوری ویلای شمال عجله دارید بیشتر دیده می شود. با ما باشید تا از آنچه پیش از خرید ویلا نیاز به بررسی دارد صحبت کنیم.

به عنوان گام اول

به عنوان گام اول، اولویت ها را تعیین کنید این که در پروسه خرید ویلا، مهم‌ترین فاکتور برای شما چیست؟ این گونه فارغ از بی نظمی خواهید شد و می توانید بین ده‌ها مورد مهم و غیرمهم، فاصله انداخته و به راحتی نفس بکشید. احتمالا این بهترین خریدی است که تجربه خواهیم کرد، نفس عمیقی بکشید و با ما همراه شوید. آنچه در ادامه آمده است 12 نکته مهمی است که باعث می شود روی مهم ترین موارد تمرکز کنید.

پیش از خرید ویلای شمال، اولویت‌ها را تعیین کنید

قبل از این که از ویلاها بازدید کنید، به این فکر کنید که انتظار شما از ویلای شمال چیست و دوست دارید خانه خریداری شده چه آپشن هایی داشته باشد؟ این لیست باید واقعی، منطقی بوده و متناسب با بودجه شما باشد. لیست را به کمک اعضای خانه کامل کنید و از بین موارد نوشته شده، 5 مورد یا حتی 3 مورد اصلی و برتر را گلچین نمایید. بدیهی است به هنگام بازدید از ویلا، تمام ویژگی های جذاب و خیره کننده، نگاه شما را می رباید و ممکن است از هدف واقعی دورتان کند، بنابراین به لیست تان نگاه کنید تا فراموش نکنید اولویت اصلی شما از خرید ویلای شمال چه بوده؟ نزدیک شدن به خانه مورد نظر باعث می شود در مسیر درست بمانید.

به عنوان خریدار ویلای شمال، مقایسه کنید

پس از مشاهده ده یا ده‌ها ویلای شمال، مقایسه و به یادآوری تمام آنچه دیده شده و یک تصمیم گیری نهایی بسیار دشوار است، بهترین کار استفاده از چارت، نمودار یا هر چیزی است که اطلاعات را به صورت مصور و منظم پیش روی تان می گذارد. بهتر است یک نمودار یا چک لیست کامل داشته باشید و پس از بازدید از هر خانه، اطلاعات مربوط به ویلا را تکمیل نمایید، بدین سان هیچ داده ای از بین نخواهد رفت و همه چیز در پیش رویمان خواهد بود. فراموش نکنیم در این چک لیست باید از امکانات اولیه فراتر رفت، مثلاً تخت و حمام نیاز به قید شدن در چک لیست ندارد اما انتظار می رود نکات مربوط به محوطه سازی، وضعیت سقف و نمای بیرونی، میزان نور طبیعی هر اتاق، میزان فضای موجود برای قرار دادن وسایلی که مایل نیستیم در معرض دید باشد، با جزئیات کامل در چک لیست آمده باشد و به هنگام خرید ویلای شمال، زیر ذره بین برود. لازم به توضیح است که این نمودار یا چک لیست یک ابزار لازم برای نتیجه گیری کردن در خصوص ویلاهای دیده شده است هرچند حضور یک متخصص و مشاور املاک زبده، بهترین راهنمایی است که می تواند در این مسیر همراهمان باشد.

به ابتدا برگردید و از اول شروع کنید!

به این معنا که پس از این مراحل، زمانش فرا رسیده که برای بار دیگر به ورودی خانه برگردید و تور خود را از نخست آغاز کنید. این بار چک لیست خود را بیرون بیاورید، همه قسمت های ویلا را از نزدیک نظاره کنید و این قدر در ویژگی ها دقیق شوید که گویا یک بازرس هستید نه یک خریدار. بنابراین اگرچه در وهله اول و بار نخستی که ویلا را مشاهده می کنید هدف لذت بردن و غرق شدن در تماشای ویلاست اما برای بار بعد، لازم است ویلا کاملا منطقی و منطبق با اولویت ها و نیازهای ما مورد ارزیابی واقع گردد و هیچ چیز از قلم نیفتد تا بتوان براساس دیده های این مرحله در نهایت درباره خرید ویلای شمال، تصمیم گیری کرد.

اندازه مبلمان‌ها را بیاورید

چرا اندازه و وضعیت مبلمان و اثاثیه های ویلا مهم است؟ برای فکر کردن به این موضوع که آیا می توانیم مبلمان و اسباب اثاثیه را به راحتی به ویلای جدید منتقل کرده و در مکان جا دهیم؟ لازم به توضیح است که اگر با خرید ویلای شمال، در واقع با خرید این ویلای جدید، لازم است اسباب جدید خریداری کنید به این دلیل که اسباب قبلی از نظر اندازه در محل جدید فیکس نمی شوند، باید دانست که هزینه شما بسیار زیاد خواهد شد. این ها مواردی جزئی اما مهم برای یک خریدار ویلای شمال است که پیش از نهایی کردن تصمیم بایستی از آن آگاه بوده و برای آن برنامه ریزی داشته باشد.

پلان و نقشه ویلا را ترسیم کنید

برای رسم پلان طبقات روی کاغذ نیاز به هیچ مهارت اساسی در طراحی ندارید، در عوض برای رجوع های بعدی بسیار لازم است. کافی است برای رسم کردن، از درب ورودی آغاز کنی، برای نشان دادن اتاق ها، جعبه یا مستطیل بکشی و درب ها، پنجره ها، راه پله و ورودی ها را دقیقاً همان جایی که هست علامت بزنی، به این روش در نهایت یک طرح خوب و ایده آل از ویلا خواهی داشت که بعد از برگشت به خانه و مرور تمام ویلاهای داده شده و بررسی آپشن های هر کدام، با یک نگاه کلی به نقشه پیش رو می توانی آن را دقیق تر به بررسی و ارزیابی بنشینی.

در صورت امکان، عکس یا ویدئو بگیرید

احتمالاً به هنگام خرید ویلای شمال، بارها و بارها به این نکته پی برده اید که حافظه چقدر سریع محو می شود و همه چیز از یاد می رود. با ترسیم پلان ویلا و گرفتن چند تصویر یا یک ویدئو جامع، یک پشتیبان مهم تهیه کنید. این مجموعه واقعا یک تصویر کامل و جامع به شما ارائه می دهد. لازم است پیش از گرفتن تصویر و ویدئو حتما از صاحب ویلا یا مشاور املاک اجازه بگیرید و حتی پس از گرفتن تصویر، فرض را بر این بگذارید که این ها صرفاً برای استفاده شخصی است بنابراین از بارگذاری آن ها در پیج های شخصی و شبکه های مجازی خودداری کنید تا زمانی که صاحب آن ویلا شوید.

در پروسه خرید ویلای شمال، تمام کابینت‌ها و محفظه‌ها را باز کنید

ذخیره سازی مناسب و برخورداری از فضای کافی برای نگهداری اسباب و وسایل، عامل بسیار مهمی در احساسات شما حین زندگی در ویلای مورد نظر است. به اندازه و تعداد کمدها در سراسر ویلا دقت کنید و به این فکر کنید که پس از خرید این ویلا آیا فضای کافی برای ذخیره سازی وسایل موجود خواهد بود؟ اگر صاحب خانه فعلی تمام کمدها را تا خرخره پر از وسایل کرده باشد می تواند به این معنا بوده که ویلا، فضای کافی برای ذخیره سازی وسایل را ندارد و این می تواند تصمیم ما را برای خرید ویلای شمال، عوض کند.

فرش‌ها را بلند کنید

احتمالاً این پیشنهادی نیست که شما در اولین بار و در نخستین بازدید از یک ویلای بزرگ و شلوغ قادر به انجام باشید، اما اگر واقعاً ویلا را پسندیده اید و برای بار چندم جهت بازدید از ویلا به آن مراجعه نموده اید، بهتر است حتی زیر فرش ها را نیز بررسی نمایید. گاهی فروشنده ویلای شمال از فرش و حتی مبلمان برای پنهان کردن کفپوش های آسیب دیده استفاده می کند، بنابراین شما حق دارید ببینید زیر ویلای مورد نظر برای خرید چه می گذرد؟ کافی است با مشاور املاک در میان بگذارید که دوست دارید چه قسمت هایی را ببینید و هدف شما از بالا زدن فرش ها چیست و طبیعتا او نیز این مورد را خواهد پذیرفت.

بالا و پایین ویلا را به دقت نگاه کنید

بسیار مهم است که به تمام قسمت های ویلایی که قرار است خریداری کنید دقت نمایید، بنابراین روی هر چیزی خارج از دید معمولی خود متمرکز شوید، مثل سقف ها، کف، دیوارها، پنجره، زیر سینک. به عنوان مثال آشپزخانه به دلیل مهم بودن و بر اساس این که ممکن است بیشترین وقت روز در این قسمت سپری گردد، انتظار می رود سالم بوده و در اثر رطوبت و استفاده از آب، کاشی ها، درب کابینت حتی دیوار تخریب یا نم دیده نباشد. استفاده از اسپلش های پشت سینک یا قرنیزهایی که مانع از آسیب کاشی می شود، در این مسیر بسیار کمک کننده است، از این رو بهتر است پیش از خرید ویلای شمال، استفاده از این موارد را ارزیابی نماییم.

ویلا را در ساعات متفاوتی از روز بررسی کنید

اگر برای خرید ویلای شمال، یک ویلا را قرار است برای بار دوم مشاهده کنید حتما در تایمی متفاوت از دفعه اول، این کار را انجام دهید. در شب و زمانی که هوا تاریک می شود به کافی بودن نور دقت کنید و به این نکته توجه داشته باشید که جو محله با تاریک شدن هوا چگونه است. لازم به توضیح است که برخی از ویلاهای معرفی شده در شمال، در بافت های روستایی قرار دارند و یا از مرکز شهر و دسترسی به امکانات شهری دور هستند، بدیهی است بازدید از چنین ویلاهایی تنها در روز کافی نیست و لازم است شب هنگام هم وضعیت محله ارزیابی گردد، آیا بقدر کافی امن و قابل اطمینان هست؟ آیا بچه ها در طول شب بیرون بازی می کنند؟ آیا محوطه پر سر و صداست؟ آیا در شب مردم بیرون و در ایوان ها و محوطه ویلاهای خود نشسته اند؟ شما پیش از خرید ویلای شمال، باید هر نکته ویلا را کشف کنید و به بررسی آن بپردازید.

با خود تصور کنید که چگونه ویلا را خواهید چید؟!

اگر صاحب فعلی ویلا از اتاق پیش رو برای خواب استفاده کرده است به این معنا نیست که شما نمی توانید آن را به باشگاه ورزشی، یک کتابخانه بزرگ، به سینما خانگی یا حتی مهد کودک تبدیل کنید. رنگ ها، چیدمان مبلمان و حتی نوع پنجره ها را به کلی می توان تغییر داد، بنابراین بهتر است از تخیل خود استفاده کرده و خود را پیش از خرید ویلا شمال، به صورت واقعی و کامل در آن خانه فرض کنید، ببینید چگونه می توانید از فضای موجود، بهترین استفاده را کنید، آیا می توان برخی قسمت ها را بازسازی کرد و یک چیز بهتر خلق نمود؟ آیا آنچه در حال حاضر موجود است به تنهایی پاسخگوی نیاز های شماست و نیازی به تغییر و تحول ندارد؟ منبع: اول خونه