راهنمای سفر به کیش و جاذبه های تاریخی کیش

راهنمای سفر به کیش و جاذبه های تاریخی کیش

هرچند جزیره کیش را به‌عنوان یک مقصد توریستی تاریخی نمی‌شناسیم و به بیشتر به هوای تفریح‌های آبی و خرید راهی این جزیره مدرن و لوکس می‌شویم اما دیدن یادگاری‌های تاریخی آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد.بازدید از جاذبه های تاریخی کیش یکی از توصیه‌های مهم در در راهنمای سفر به کیش است. بناها و اماکن تاریخی در فهرست جاهای دیدنی کیش حال‌وهوای جذاب جنوب را در طول تاریخ برایتان به تصویر می‌کشند و فرصت خوبی است تا با این جزیره از دریچه‌ای دیگر آشنا شوید. در ادامه مهم‌ترین جاذبه های تاریخی کیش را به شما معرفی خواهیم کرد.

درخت سبز کیش

درخت سبز یکی از آرامش‌بخش‌ترین جاذبه های تاریخی کیش است که می‌توان آن را در فهرست جاذبه های طبیعی کیش نیز گنجاند. این درخت قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارد و در میان بومیان بسیار حرمت دارد. تکه پارچه‌های رنگارنگی که روی هر گوشه این درخت بسته شده است، نشان از اعتقاد مردم محلی به قداست این درخت و برآورده‌کردن حاجات دارد.این درخت با شمایلی عجیب‌وغریب در جزیره رشد می‌کند و ریشه‌های آن به‌جای فروروفتن در زمین، سر از خاک بیرون می‌آورند. این درخت از دسته درختان لور است و به بهانه وجود آن یک بوستان شهری دایر شده است و به پارک درخت سبز معروف است.

آدرس: بلوار المپیک، خیابان درخت سبز، پارک درخت سبز

آب‌انبار کیش

در این قسمت از راهنمای سفر به کیش قصد داریم که آب‌انبار دوقلوی کیش را به شما معرفی کنیم. آب‌انبار دوقلو از جاذبه های تاریخی کیش است که بنای آن به سبک‌وسیاق معماری شهر یزد بسیار شباهت دارد. در ساختار این دو بنا با پنج بادگیر روبه‌رو خواهید شد و تصور خواهید کرد که در کوچه‌پس‌کوچه‎‌های یزد هستید. دو گنبد در کنار این بادگیرها دیده می‌شوند که سبب زیبایی بیشتر بنای آب‌انبار شده‌اند.لازم به ذکر است که ساخت این بنا به دوره معاصر برمی‌گردد و در سال ۷۲ ساخته شده است. این بنا روی آب‌انباری قدیمی ساخته شده و در گذشته از آن برای ذخیره آب و خنک نگهداشتن دمای آب از طریق بادگیرها استفاده می‌شده است. اما امروزه چنین کاربردی ندارد و مدرنیته جایگزین آن شده است. آنچه امروز در این بنا قابل‌توجه است، سبک معماری منحصربه‌فرد آن نسبت به بافت سایر نقاط جزیره است و در آن دیگر خبری از ذخایر آبی و هوای خنک حاصل از بادگیرها نیست.

آدرس: شمال جزیره کیش، خیابان درخت سبز

خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی از جاذبه های تاریخی کیش است که در شهر باستانی حریره واقع شده است. شهر حریره قدمتی برابر با ۸۰۰ سال دارد و اکنون بسیاری از قسمت‌های آن برای بازدید در دسترس است. خانه اعیانی از تماشایی‌ترین قسمت‌های شهر باستانی حریره است و مساحت آن گنجایش اسکان چند خانوار را داشته است.این بنا شامل دو خانه شمالی و جنوبی است که قسمت شمالی آن مساحت بیشتری دارد. کشف کاشی‌های ستاره‌ای در این خانه یکی از مستندات اعیان‌نشین‌بودن این خانه است. همچنین بازمانده سکوهای ورودی و خرابه‌های تالار شاه‌نشین از دیگر سرنخ‌هایی است که به ثروتمندبودن ساکنان آن اشاره می‌کند. کارگاه‌های صنعتی، مسجد، حمام حریره، بندرگاه، قنات و آب‌انبار از دیگر بخش‌های شهر باستانی حریره است.

آدرس: شمال جزیره کیش، نزدیک مجموعه ورزشی المپیک، خیابان کرانه، شهر باستانی حریره

خانه مردم‌شناسی بومیان کیش

خانه مردم‌شناسی بومیان کیش از زیباترین جاذبه‌های تاریخی کیش است که قدمت آن در حدود ۲۰۰ سال تخمین زده شده است. این خانه از زیباترین جاهای دیدنی کیش محسوب می‌شود و در راهنمای سفر به کیش نمی‌توان از معرفی آن غفلت کرد. این خانه قدیمی با مساحتی در حدود ۱۲۰۰ متر مربع در محله تاریخی سفین واقع شده است.اولین صاحب این خانه، از تاجران مروارید به نام حاج عبدالله بوده است. این خانه شامل اتاق‌های زمستانه و تابستانه، حیاط مجلسی مخصوص مهمانان، حیاط خانوادگی مخصوص اعضای خانواده، انبار، حلقه‌های چاه آب، مطبخ و… است. این خانه در سال ۹۳ به موزه مردم‌شناسی کیش تبدیل شد. در این خانه با قهوه محلی و خرما از مهمانان پذیرایی می‌کنند و همچنین سوغات محلی نیز در یکی از اتاق‌های این خانه فروخته می‌شود.

آدرس: محله سفین، بعد از بازار ماهی، روبه‌روی اسکله صیادی

شهر باستانی حریره

جزیره کیش در قسمت شمالی خود یک شهر باستانی دارد که نام آن در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تاریخچه این شهر باستانی به قرن ۵ تا ۱۰ هجری قمری برمی‌گردد و گفته می‌شود که به مدت ۶ قرن یعنی از قرن چهارم تا دهم در اوج شکوفایی و رونق بوده است. کاوش‌های باستانی زیادی روی این شهر تاریخی انجام شده و در نتیجه آن می‌توان مجموعه ساحلی، خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات‌های قدیمی را دید.

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز در عمق ۱۶ متری در دل زمین کنده شده است. همچنان که در دالان‌های این شهر زیرزمینی پیش می‌روید، می‌توانید سنگواره‌ها را در سقف و دیوارها ببینید. کارشناسان عمر این سنگواره‌ها را ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال تخمین می‌زنند. این شهر زیرزمینی وجود خود را از قنات ۲۵۰۰ ساله‌ای وام گرفته که تا مدت‌ها پیش آب شیرین جزیره را تامین می‌کرد. این شهر زیرزمینی در دل تنها جزیره مرجانی دنیا قرار دارد و همچنین تنها بنایی است که سقف آن پوشیده از صدف‌ها و مرجان‌ها طبیعی است و به همین دلیل است که نام این شهر زیرزمینی به لیست آثار جهانی یونسکو هم رسیده است.

کشتی یونانی

یکی از تصاویر نمادین که از جزیره کیش می‌توان دید یا حتی بعد از اینکه خودتان به کیش سفر کردید، یکی از زیباترین تصویرهایی که از جزیره در ذهن شما نقش خواهد بست تصویر کشتی یونانی کیش در غروب است. تضاد سیاهی کشتی به‌آتش‌کشیده‌شده با سرخی غروب خلیج‌فارس چنان زیبایی را خلق کرده که هیچ گردشگری در سفر به کیش از آن نمی‌گذرد. هیچ راهنمای سفر به کیش نیست که در آن خبری از این کشتی نباشد. کشتی یونانی در سال ۱۳۴۵ در نزدیکی روستای باغو در جزیره به گل نشست. ازآنجاکه تلاش‌ها برای نجات کشتی به نتیجه‌ای نرسید، تمام بار کشتی و سرنشینان آن را تخلیه کردند و آن‌طور که گفته می‌شود برای گرفتن حق بیمه، کشتی را بعد از تخلیه آتش زدند.

برای مشاهده ی آگهی های خرید آپارتمان در برج کرانه کیش ، خرید آپارتمان در برج پرشین کیش ، خرید آپارتمان در دامون کیش ایر کیش ، خرید آپارتمان در دامون ساحلی کیش ، خرید آپارتمان در دامون دریا کیش ، خرید آپارتمان در برج میکا کیش ، خرید آپارتمان در مجتمع پاسارگاد کیش ، خرید آپارتمان در شهرآفتاب کیش ، خرید آپارتمان در برج طلایی کیش ، خرید آپارتمان در رویای کیش کیش ، خرید آپارتمان در برج دوقلو کیش ، خرید آپارتمان در آناهیتا کیش ، خرید آپارتمان در برج روما کیش ، خرید آپارتمان در مهستان کیش ، خرید آپارتمان در برج شارکس کیش ، خرید آپارتمان در دهکده ساحلی کیش ، خرید آپارتمان در خانه گستر کیش ، خرید آپارتمان در برج دیپلمات کیش ، خرید آپارتمان در برجهای در حال ساخت یاران کیش ، خرید آپارتمان در پاسارگاد کیش ، خرید آپارتمان در اسکان کیش ، خرید آپارتمان در مجتمع آینده ساز کیش ، خرید آپارتمان در مجتمع نسیم کیش ، خرید آپارتمان در مجموعه یاسین کیش به بخش آگهی های وب سایت املاک کیش مراجعه فرمایید.

منبع: علی بابا