ساخت ویلا مدرن در شمال و تهران

ساخت ویلا مدرن در شمال و تهران

طراحی و ساخت ویلا روش‌ها و سبک‌های متفاوتی دارد. امروزه به طرفداران سبک مدرن روز به روز افزوده می‌شود، ساخت ویلاها نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود. در واقع تاریخ ساخت ویلاهای مدرن به بعد از جنگ جهانی برمی‌گردد، ومعماران مشهوری در این سبک آثار ارزشمندی طراحی نمودند. در حال حاضر ویلاهای مدرن در تمام جهان رواج پیدا کرده‌اند، در ایران نیز در مناطق مختلف اعم از تهران و شهرهای شمالی ویلاهای مدرن بسیاری با طراحی‌های منحصر بفردی ساخته شده‌اند. این طرح‌ها در تمام دوره‌ها محبوبیت خود را حفظ خواهند کرد. ما در این مقاله به معرفی بخش های ویلا مدرن ،ویژگی‌ها و سایر موارد مرتبط با این موضوع خواهیم پرداخت.

ویلا مدرن چه ویژگی هایی دارد؟

طراحی ویلای مدرن از گروه طراحی‌های ویلا، بر مبنای معماری مدرنیسم است که در آن طراحی حجم، پلان ویلای مدرن و طراحی نمای آن از همین سبک تبعیت می‌کند. طراحی سبک مدرن متعلق به ویلاهای موجود در مکان خاص و دوره و زمان بخصوصی نیستند، در حقیقت هیچ محدودیتی برای اجرای آن‌ها در سراسر جهان وجود ندارد، مگر در بافت‌های تاریخی‌ای که شهرداری قصد حفظ یکپارچگی طرح‌های ساختمان‌ها را داشته باشد. سبک مدرن در زمینه محوطه سازی ویلا نیز طرفداران بسیاری دارد.

اگر بخواهیم یک دید کلی از ویلا سازی مدرن داشته باشیم می‌توان گفت که ویلای مدرن، سبکی از طراحی ویلا است که عموما پنجره‌های بزرگ و سرتاسری دارد، این نوع از بازشوها سمبلی از فناوری و پیشرفت است. در طراحی این نوع ویلا بیشتر از احجام مربعی و مکعب استفاده می‌کنند، اما در سال‌های اخیر طرح‌های منحنی و دایره‌ای نیز مورد توجه سازندگان و طراحان قرار گرفته است. معمولا فرورفتگی‌هایی در پلان و حجم وجود دارد که با کمک سایه‌های بوجود آمده از تابش نورطبیعی، سبب می‌شود نمای دو بعدی به سه بعدی تبدیل شده و البته این فرورفتگی‌ها مانع از تابش مستقیم خورشید به داخل فضا خواهند شد. یکی از ویژگی‌های طراحی در سبک مدرن استفاده از خطوط صاف و بدون شکستگی در هر یک از دیوارهاست. اما این همه ماجرا نیست، پرداختن به ویلای مدرن و سبک مدرن احتیاط به بررسی موارد گوناگون دارد. ما در ادامه به ویژگی‌های بیشتری در مورد این سبک از ویلاها خواهیم پرداخت.

نکاتی درباره انتخاب محل و نقشه ویلا

در ابتدا قبل از اینکه بهترین سبک طراحی را برای ویلای لوکس خود برگزینید، باید به موارد زیر نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 • موقعیت مکانی احداث ساختمان و محل قرارگیری ویلا
 • ارزیابی میزان رطوبت (بخصوص در شهرهای شمالی)
 • سنجش موقعیت زمین محل ویلا از نظر نورگیری طبیعی از تابش خورشید
 • توجه به قوانین و مقررات شهرداری منطقه
 • بررسی موقعیت زمین از نظر جهت وزش باد
 • بررسی زاویه تابش خورشید
 • ارزیابی جنس خاک و میزان رطوبت آن، جهت استفاده از مصالح ساختمانی

در نظر گرفتن نیاز و سلیقه همه افرادی که در ویلا سکونت خواهند داشت.

ویژگی‌های کلی طرح ویلای مدرن

در طراحی ویلای مدرن چه ویژگی هایی باید در نظر گرفت

از آنجایی که هیچ محدودیتی برای طراحی و ساخت ویلای مدرن وجود ندارد، دست طراحان برای خلق فضایی نو و شاخص و بکارگیری خلاقیت و روش‌های جدید ساخت و ساز، در طراحی این ویلاها باز است. برای مثال با اینکه خطوط صاف در ابتدا معرف این سبک بود اما امکان استفاده از خطوط منحنی و زاویه‌دار نیز باعث ایجاد ساختمان‌های زیبا و منحصربفردی شده است. حتی در طراحی محوطه ویلا به سبک مدرن با ترکیب خطوط منحنی و زاویه‌دار فضایی زیبا و متفاوت طراحی می‌کنند که همخوانی بیشتری با خطوط موجود در طبیعت دارد. تنوع در طراحی سبب حذف فضاهای کسل کننده و تکراری در ویلا خواهد شد و پتانسیل هماهنگی با انواع سلیقه‌ها را داراست. تعدادی از
مزایای کلی ویلای مدرن به شرح زیر است:

 • گیرایی و جذابیت چشمگیر طرح ویلای مدرن
 • هماهنگی با محیط زیست و طبیعت گرایی
 • قابلیت گسترش بنا در آینده
 • نورگیری مطلوب
 • امکان خلق خلاقانه فضا و نما

اصول طراحی ویلای مدرن

اگر ویلای مدرن در خارج از شهر و درواقع در حاشیه شهر احداث شود، شما می‌توانید از فضای طبیعی نهایت استفاده را داشته باشید، حتی امکان ادغام فضای طبیعی با طراحی ویلای مدرن وجود دارد. همچنین معمولا امکان ساخت ویلاهای بزرگی همچون ویلای دوبلکس مدرن در حاشیه شهرها بیشتر است. در شمال ایران مناطق بسیاری وجود دارد که می‌توان برای ساخت یک ویلای بزرگ و زیبای مدرن از آن استفاده کرد. اما در هر صورت فارغ از مکان و ابعاد بنا، در طراحی خانه‌های مدرن علاوه بر سلیقه کارفرما، استاندارهای مخصوصی نیز وجود دارد که باید رعایت شوند. تبعیت از این اصول و استاندارد‌ها در تمام مراحل همچون کشیدن پلان و نقشه، دکوراسیون داخلی و نما و… الزامی است. در زیر به توضیح بخشی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

جهت‌ها در طراحی ویلای مدرن

توصیه می‌شود خانه‌های ویلایی مدرن را در شمالی‌ترین قسمت زمین طراحی و احداث نمایید. جهت خانه یک نکته جزئی اما بسیار تاثیرگذار در طراحی است که بر میزان مصرف انرژی و صرفه‌جویی موثر است. حرکت خورشید از سمت شرق به سمت غرب است، تا در همان جهت غروب کند؛ برای تعیین جهت ویلا باید این حرکت را در نظر گرفت تا با انتخاب جهت درست و طراحی مناسب ویلا، بتوان نور طبیعی خورشید را در ساعات بیشتر و در فضاهای ضروری بیشتری به مطلوبترین شکل دریافت نمود. این امر موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی خواهد شد.

سایه‌بان‌های شمالی و جنوبی

در هنگام ظهر که تابش آفتاب بیشترین حد و قدرت ممکن را دارد، زمان مناسبی برای نورگیری ویلا است اما ساکنین ویلا ممکن است به سبب شدت نور و حرارت آن اذیت شده و برای فرار از در معرض تابش آفتاب قرار گرفتن، به دنبال راه حل باشند! جهت پیشگیری از مشکلاتی از این قبیل پیشنهاد می‌کنیم که در خانه ویلایی خود، برای پنجره‌ها و بویژه پنجره‌های شمالی و جنوبی ویلا سایبان‌هایی طراحی و نصب نمایید. (البته بهتر است این سایبان‌ها با نمای ویلای شما هماهنگی کاملی داشته باشند.) اندازه سایبان‌ها از نکات حائز اهمیت در انتخاب آن‌ها خواهد بود، بطوریکه باید سایبان‌های بخش جنوبی بلندتر از سایبان‌های پنجره‌های بخش شمالی ویلا باشند، شما با رعایت همین نکته ساده می‌توانید به حفظ انرژی برای ویلا در فصل زمستان کمک زیادی نمایید.

ارتفاع و اندازه ویلای مدرن

توجه داشته باشید که طراحی اندازه فضاهای داخلی ویلا و ارتفاع سقف در آن با این ابعاد در ساخت آپارتمان متفاوت خواهد بود. این تفاوت در نوع و اندازه دریافت نور طبیعی در ساختمان نقش بسیار مهمی دارد. حتی اندازه و فضا در ویلاهای غیر فلت یعنی ویلاهای مدرن دوبلکس نیز با آپارتمان متفاوت است. درست است که ویلای دوبلکس مدرن فضای بزرگتری دارد و طراح برای کشیدن نقشه با محدودیت کمتری مواجه است اما در این حالت هم باید دقت کند که از فضا حداکثر استفاده را داشته باشد. در این طراحی‌ها باید نیاز کارفرما را در نظر بگیرند، برای مثال اگر کارفرما به اتاق‌های بیشتری نیاز داشته باشد، یا آشپزخانه و حمام را در هر دوطبقه بخواهد و یا فضای بزرگی برای برگزاری مهمان‌های مختلف لازم باشد، طراح باید تمام فضاها را در بهترین حالت در نقشه ویلا بگنجاند.

دیوار شیشه‌ای ویلای مدرن

شیشه از متریال‌های پرکاربرد و مهم در طراحی و ساخت ویلای مدرن است، بازشوهای سرتاسری‌ای که دید وسیع‌تری از فضای بیرون به ساکنین ویلا خواهد داد و نور طبیعی بیشتری را برای فضاهای داخلی به ارمغان می‌آورند، از مشخصه‌های محبوب ویلاهای مدرن خصوصا مدرن دوبلکس است. دقت داشته باشید که به علت وجود دیوارهای شیشه‌ای در معرض تابش مستقیم نور آفتاب، باید حتما از سایبان یا جهت گیری مناسب برای این دیواره‌ها استفاده کنید. آب و هوای منطقه ‌نیز نقش مهمی در به کار بردن دیوارهای شیشه‌ای ویلاهای مدرن دارد، بطور معمول این دیوارها در بخش جنوبی ویلاها نصب خواهند شد. در بازسازی ویلاها نیز اگر قصد حذف دیوار یا ساخت یک پنجره بزرگ در داخل دیوار ویلا را دارید، دیوارهای شیشه‌ای کار شما را آسان‌تر خواهند نمود.

محل و شکل قرار گرفتن پله‌ها

پله‌ها در ویلاهای چند طبقه مثل دوبلکس و تریبلکس نقشی اساسی دارند، جدا از اینکه باید از طریق پله‌ها دسترسی راحتی به طبقات مختلف داشت، زیبایی آن هم مورد توجه طراحان قرار می‌گیرد. در ویلای مدرن امکان استفاده از طراحی خلاقانه برای راه پله بیشتر خواهد بود.

سادگی در طراحی ویلای مدرن

امروزه تعداد زیادی از مردم به این باور رسیده‌اند که زیبایی در سادگی است، اکثر افراد، دیگر به طرح‌های اغراق آمیز و پر نقش و نگار علاقه‌ای نشان نمی‌دهند؛ زیرا علاوه بر نگهداری آسانتر فضاها و نماهای ساده، آرامشی که یک محیط ساده به آن‌ها القا می‌کند در یک فضای شلوغ دست نیافتنی خواهد بود. سادگی هزینه کمتری نیز برای شما خواهد داشت. به همین دلیل است که معمولا طرح‌های مدرن ساده با استقبال بیشتری روبرو خواهند شد.

محوطه سازی ویلای مدرن

محوطه سازی برای طراحی یک ویلای مدرن و لوکس بسیار مهم است. در نظر گرفتن یک فضای سبز و همچنین استفاده از پتانسیل محیط طبیعی مناطق، بخصوص در شمال ایران و جاگذاری درست امکانات رفاهی با توجه به سلیقه کارفرما، تشخیص فضای مناسب برای پارکینگ و حرکت اتومبیل در محوطه و… همگی از نکات مهم در محوطه سازی یک ویلای مدرن هستند. هرچه فضای سبز بیشتر باشد، تجهیزات بیشتری نیز می‌توان در آن قرار داد. افراد زیادی هنگام انتخاب ویلا این هدف را در نظر می‌گیرند، که بتوانند ساعات طولانی‌تری را در فضای بیرون از ساختمان به استراحت و لذت بردن از هوای پاک و طبیعت بگذرانند، به همین جهت محوطه سازی یکی از الویت‌های آن‌ها خواهد بود.

ایجاد فضای سبز

فضای سبز به آب و هوای منطقه جغرافیایی، پتانسیل خاک برای کاشت گل و گیاهان گوناگون، سلیقه کارفرما و بودجه او بستگی خواهد داشت. معمولا در فضای سبز از چمن‌های طبیعی و سرسبز به همراه گیاهان و درختان بومی استفاده می‌شود. درختان می‌توانند در بحث نورگیری نیز بسیار مفید واقع شوند. گیاهان فضاهای سبز احتیاج به رسیدگی و باغبانی دارند؛ پس اگر مدت زیادی در ویلا اقامت ندارید و تمایلی به استخدام یک باغبان هم ندارید، سعی کنید از گیاهان بادوام‌تر استفاده کنید.

محل احداث ساختمان در فضای سبز

مطلوب‌ترین حالت برای قرارگیری یک ویلای مدرن، احداث آن در میانه فضای سبز است، تا دورتا دور آن را گیاهان و درختان زیبا و سرسبز احاطه کنند و ویوی پنجره‌ها دلنشین‌تر باشد. این کار برای ایجاد هوای بهتر در داخل ساختمان هم می‌تواند مفید باشد، اما در صورتیکه امکان این امر مهیا نباشد، می‌توان ساختمان را یک طرف و فضای سبز را در طرف دیگر زمین طراحی نمود.

تعبیه استخر و سایر تجهیزات تفریحی

داشتن یک استخر و امکانات رفاهی‌ای نظیر آن، در داخل محوطه ویلای شما ایده بسیار جذابی به شمار می‌رود. اگر بتوانید تجهیزات تفریحی مانند استخر، آلاچیق، زمین بازی و… را داخل حیاط ویلا جای دهید، احتمالا ویلای شما کاربردی‌تر خواهد بود و کارفرما نیز رضایت بیشتری خواهد داشت. اما دقت کنید که تنها به سبب جا دادن همه این موارد در محوطه ویلا، فضا را دچار خفگی و محدودیت نکنید، شلوغ کردن فضا راهکار مناسبی نیست و برای چیدمان محوطه نیز باید یک برنامه ریزی دقیق و متناسب با ابعاد فضا داشته باشید. گاهی به علت کمبود فضا در حیاط، استخر را به طبقات همکف یا پایینتر ویلا منتقل نموده و یک استخر سرپوشیده می‌سازند.

نرده کشی و حصار بندی

برای داشتن حریم مشخص خود باید دورتادور محوطه ویلا نرده کشی یا حصاربندی شود؛ حصارهای بلند جهت ایمنی سازی و مستقل شدن محوطه ویلا از زمین همسایه لازم است، برخی در هنگام حصارکشی به طرح آن و هماهنگی آن با طرح ویلا دقت نمی‌کنند، اما در انتها تاثیر زیاد این موضوع در کلیت بنا مشاهده می‌شود؛ امروزه انواع و اقسام نرده‌ها و حصار مخصوص فضای سبز در بازار وجود دارد، گاهی دیوار و گاهی حصار و نرده‌هایی که جلوی دید را بطور کامل نمی‌گیرد برای این امر انتخاب می‌شوند، اگر به حریم شخصی محصورتری نیاز دارید بهتر است در هنگام حصارکشی از دیواره‌هایی با جنس مورد پسند خود و با پوشش کامل برای جلوگیری از دید از بیرون استفاده نمایید.

ایمنی سازی

امنیت از مهمترین مسایلی است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید، بخصوص در هنگام ساخت ویلا در فضاهایی دور از شهر و یا با تعداد کمتری از همسایه‌ها این موضوع شدت بیشتری خواهد داشت. در طراحی و ساخت ویلا ضروری است که از تجهیزات ایمنی نظیر قفل‌ها و درب‌های ضد سرقت، نرده‌ها و حفاظ امنیتی، دزدگیر، دوربین مداربسته و… استفاده شود تا کاملا در برابر تهاجم، سرقت و ورود غیرقانونی ایمن شود. در این صورت حتی اگر ویلای شما یک ویلای تفریحی در شمال باشد، که قصد اقامت موقت در آن را دارید و ممکن است روزهای زیادی خالی بماند، باز هم خیالتان از جهات امنیتی آسوده خواهد شود.

هزینه ساخت ویلا مدرن در مازندران

هزینه ساخت ویلا به موارد متعددی وابسته است، گاهی به علت سادگی در طراحی و اجرا، هزینه‌ها بسیار پایین می‌آید، اما لزوما نمی‌توان انتظار داشت یک ویلای مدرن ارزان‌تر باشد، این موضوع ارتباطی تنگاتنگ با طرح ویلا دارد چراکه در ویلاهای مدرن گاهی با طراحی‌های خاص و استثنایی مواجه می‌شویم که به نیروی کار و مصالح ویژه‌ای نیاز دارند. در بحث هزینه‌ها انتخاب محل مناسب برای احداث ویلا نیز امری بسیار موثر است. ویلاهای مدرن بزرگ به فضای بزرگتری نیز نیاز خواهند داشت، اما باز هم باید تکرار کنیم که در طراحی و ساخت ویلای مدرن با محدودیت چندانی روبرو نیستیم؛ پس طراح می‌تواند یک طرح ساده و شیک با توجه به بودجه و نیازهای کارفرما به او ارائه دهد.

برای انتخاب مصالح دقت داشته باشید که کیفیت آن‌ها از قیمتشان مهم‌تر است. در حقیقت انتخاب مصالح ارزان‌ قیمت بدون در نظر گرفتن دوام آن‌ها می‌تواند در دراز مدت هزینه‌های سنگین مربوط به تعمیرات را به شما تحمیل کند. انتخاب معمار هم یک موضوع مهم است که لازم است طراح و معماری با تجربه و با طرح‌هایی نزدیک به سلیقه خودتان را انتخاب کنید. اکثر معماران به طراحی‌های مدرن علاقه بیشتری نشان می‌دهند، اما شما می‌توانید نمونه کار آن‌ها را نیز پیش از انتخاب مشاهده نمایید. هزینه ساخت در مناطق مختلف مثلا در شهر و روستای استان مازندران متفاوت خواهد بود. برای تخمین هزینه ساخت ویلای مدرن نیز نکاتی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

بهترین معمار طراحی ویلا مدرن در تهران و سایر استان ها

در ایران طراحی‌های زیبایی برای ویلاهای مدرن انجام گرفته است و طراحان بسیاری بطور تخصصی به کار در سبک معماری مدرن روی آورده‌اند. در این بخش چند نمونه از این ویلاها را معرفی خواهیم نمود. مشاهده این ویلاها می‌تواند دید شما را به ویلای مدرن بازتر کند و ایده‌های تازه‌ای شکل گیرد.

ویلای سفید رستم در تنکابن

یکی از زیباترین ویلاهای مدرن ساخته شده در استان مازندران و در شهر تنکابن وجود دارد. این شهر دارای جنگل‌های زیبا و سرسبز و باغ‌های معروف کیوی است. ویلای سفید رستم از ویلاهای برتر کشور محسوب می‌شود، که دفتر معماری محمدرضا کهزادی آن را طراحی و اجرا نموده است. این ویلای مدرن در باغی با مساحت ۲۸۰ مترمربع و به دور از هیاهوی شهر ساخته شده است.

معرفی بخش های ویلا مدرن

بطور کلی فضاهایی که در طراحی و ساخت یک ویلا مورد انتظار خواهد بود عبارتند از: ورودی، نشیمن و پذیرایی، آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی، تراس، راهرو، راه‌پله، استخر، فضای بازی و ورزشی، باربیکیو، طراحی فضای سبز و باغ در محوطه ویلا و طراحی نمای ویلا که تمام این موارد با توجه به خواسته کارفرما ممکن است کمی دچار تغییر شوند.

ورودی ویلا

ورودی یک ساختمان اولین فضای داخلی آن است، که دیده خواهد شد. هرچه ورودی بهتر و باکیفیت‌تر طراحی شود، تاثیر بهتری بر افرادی که وارد ویلا می‌شوند خواهد داشت. طراحی خلاقانه ورودی در ویلای مدرن برای معماران اهمیت خاصی دارد. علاوه بر این، ورودی فیلتر فضای خارجی و فضای داخلی ویلا است، بنابراین دسترسی مناسب به محل قرارگیری ورودی در ویلا از تمام فضاهای دیگر ویلا، نیز مهم تلقی خواهد شد.

آشپزخانه در ویلا

آشپزخانه‌ها را معمولا نزدیک درب ورودی می‌سازند، زیرا این فضا مکانی برای سرویس‌دهی به تمام فضاهای ویلا محسوب می‌شود. امروزه انواع آشپزخانه‌های مختلف طراحی خواهند شد، که در سبک مدرن تنوع بسیاری نیز دارند. برخی از کاربران تمایل به داشتن آشپزخانه در هر طبقه دارند، که البته کاربری هر آشپزخانه نیز تقریبا متفاوت خواهد بود.

فضای غذاخوری ویلا

بهترین محل برای قرارگیری غذاخوری در ویلا، در نزدیکی آشپزخانه و نشیمن است. در بسیاری از ویلاهای مدرن کوچک، غذاخوری به یک میز غذاخوری ساده تقلیل یافته است.

اتاق خواب در ویلا

در پلان ویلاهای مدرن معمولا اتاق‌های خواب در مکانی دور از سرو صدا و در بخش خصوصی‌تر خانه طراحی می‌شوند. چیدمان اتاق‌ها با توجه به تعداد طبقات و ابعاد ویلا انجام ‌می‌گیرد. بهتر است در صورت وجود فضای کافی، برای اتاق خواب‌ها یک نشیمن یا هال خصوصی طراحی شود. مطلوبترین حالت برای طراحی ویلای مدرن جانمایی فضاها، بخصوص اتاق خواب‌ها و آشپزخانه به گونه‌ای است که با محوطه بیرون در ارتباط باشد. اتاق‌ خواب مستر نیز می‌تواند امکانات خاصی همچون سرویس بهداشتی و حمام و اتاق لباس اختصاصی داشته باشد.

تراس در ویلا

در ویلای مدرن عموما تراس‌ها نقش مهمی در طراحی نمای ویلا خواهند داشت. تراس درواقع فضای نیمه بازی در ویلاست که فضای ارتباطی بین داخل و خارج ویلا محسوب شده و سرپوشیده یا سرباز بودن آن در کلیت طرح معماری بسیار موثر است. تراس معمولا سبب بالاتر رفتن قیمت ویلا می‌شود.

برای مشاهده ی آگهی های خرید خانه در پاسداران ، خرید خانه در ونک ، خرید خانه در بلوار میرداماد ، خرید خانه در قلهک ، خرید خانه در دروس ، خرید خانه در اختیاریه ، خرید خانه در احتشامیه ، خرید خانه در سئول ، خرید خانه در امانیه ، خرید خانه در مهران ، خرید خانه در ظفر ، خرید خانه در دستگردی ، خرید خانه در پارک وی ، خرید خانه در نوبنیاد ، خرید خانه در ولیعصر ، خرید خانه در شیخ بهایی جنوبی ، خرید خانه در دولت ، خرید خانه در بزرگراه شهید همت ، خرید خانه در شریعتی ، خرید خانه در بلوار کاوه ، خرید خانه در بلوار آفریقا ، خرید خانه در اسفندیار ، خرید خانه در بهروز ، خرید خانه در عطار ، خرید خانه در شهید پایدارفرد ، خرید خانه در گلستان ، خرید خانه در بزرگراه شهید زین الدین ، خرید خانه در هروی ، خرید خانه در خیابان وارسته ، خرید خانه در حصاری ، خرید خانه در کتابخانه ملی ایران به بخش آگهی های وب سایت املاک کیش مراجعه فرمایید.