چگونه تشخیص دهیم که استحکام یک ساختمان چقدر است

چگونه تشخیص دهیم که استحکام یک ساختمان چقدر است

چگونه تشخیص دهیم که استحکام یک ساختمان چقدر است

آیا می دانید چگونه از استحکام ساختمان باخبر شویم؟ در رابطه با پارامترهای مهم و تاثیر گذار روی مقاومت ساختمان آشنایی دارید. قطعاً که استحکام ساختمان به مهندسی طراحی و سازه آن بستگی دارد.

در واقع طراحی ساختمان باید به گونه‌ای باشد که استحکام آن را نیز افزایش دهد. اما در رابطه با این استحکام شرایط بسیار زیادی نظیر اقلیم و غیره نیز تاثیر گذار هستند.

چگونه از استحکام ساختمان باخبر شویم؟

ساختمان به عنوان مهمترین پناهگاه و محل زندگی ما انسان ها محسوب می شود. البته این تنها در مورد ساختمان های مسکونی صدق می کند چراکه ساختمان های اداری تجاری صنعتی و غیره مختلفی برای انجام مشاغل مختلف وجود دارند.

قطع نکه هر یک از ساختمان ها به نوعی مقاومت آنها بسیار مورد توجه است. مهمترین نکته در رابطه با آگاهی از استحکام ساختمان در برابر شرایط مختلف می باشد.

قطعاً که کسب اطلاعات زیادی در رابطه با استحکام ساختمان نیاز به مهندسی تخصصی در زمینه معماری و عمران خواهد داشت. شاید از نظر شما ساختمانی که در برابر زلزله های شدید مقاومت کند به عنوان یک ساختمان مستحکم شناخته می شود.

اما یک ساختمان محکم بایستی از نظر مهندسی با رعایت تمامی اصول و قوانین ساخت و ساز آن را اجرا کرده باشند.

چه عواملی باعث بالارفتن استحکام ساختمان ما می شود؟

ما انسانها همیشه به دنبال یک پناهگاه مناسب برای حفظ جان خود هستیم. قطعا که ساختمان مهمترین جان‌پناه انسان در برابر بسیاری از شرایط است. اما مقاومت ساختمان اهمیت زیادی داشته و این استحکام به مصالح آن بستگی دارد. مصالح ها در طول زمان روز به روز تغییر می کنند.

امروزه بشر برای ساخت و ساز از فولاد و بتن و بسیاری از مصالح دیگر استفاده خواهد کرد. این روزها ساختمان ها را با تعداد طبقات زیاد میسازند. اما مهمترین نکته ای که وجود دارد مسئله استحکام ساختمان می باشد.

بسیاری از مناطق ایران بر روی گسل قرار دارند و اما زلزله از حوادثی است که همیشه جان افراد به خطر می اندازد. پس باید استحکام ساختمان به قدری محکم باشد که هیچ نیرویی نتواند به آن آسیب برساند.
هیچ کس دوست ندارد که در ساختمانی زندگی می کند که استحکام نداشته باشد. پس استحکام بنا مهمترین فاکتور در مورد یک ساختمان خوب و ایمن است. مهمترین نکاتی که شما از استحکام ساختمان باید توجه ویژه‌ای داشته باشید. شما برای درست کردن یک ساختمان از مصالح مختلف استفاده می کنید.

از مصالح ساختمان اسکلت می باشد که بسیار مهم و حیاتی است و کارکرد آن بستگی به وضعیت آب و هوای منطقه دارد. ما معمولاً به دو روش اسکلت فلزی و اسکلت بتنی برای اسکلت بندی ساختمان استفاده می کنیم.

در اسکلت فلزی از آهن و فلز برای اسکلت بندی استفاده می شود و اتصالات آن از جوش های قوی و مستحکم به کار می رود. برای اسکلت بتنی هم از بتن و میلگرد استفاده می کنند. حال برای شما مهم است کدام یک از این اسکلت ها مقاومت بیشتری دارند.اگر که هر دو اسکلت به درستی اجرا نشوند آسیب زننده هستند و خسارت های جبران ناپذیری وارد می کنند.

نتیجه

در رابطه با اینکه چگونه از استحکام ساختمان باخبر شویم اطلاعات کاملی ارائه شد. قطعاً که این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا برای افزایش مقاومت ساختمان در مقابل بسیاری از شرایط گام های تاثیرگذاری بردارید.پارامترهای بسیار زیادی روی این استحکام تاثیرگذار هستند. حال اینکه این پارامترها به صفر تا صد مرحله ساخت و ساز، بهره برداری و همچنین استفاده از ساختمان برمیگردد. حال اینکه سایت های زیادی اطلاعاتی در رابطه با این استحکام در اختیار شما قرار می دهند.