فرق خانه های شمالی و جنوبی کدام بهتر است

فرق خانه های شمالی و جنوبی کدام بهتر است

فرق خانه های شمالی و جنوبی کدام بهتر است؟

از نکات مهم قبل از خرید خانه که باید به آن توجه کنید وضعیت نورگیری خانه است. برای بررسی میزان نورگیری خانه، لازم است موقعیت خانه را از لحاظ شمالی و جنوبی، شرقی و غربی بودن آن بسنجید. در این مقاله قصد داریم در مورد فرق خانه های شمالی و جنوبی و همچنین فرق خانه‌های شرقی غربی و شمالی جنوبی صحبت کنیم.

نحوه تشخیص شمالی و جنوبی بودن ساختمان

برای تشخیص این دو نوع ساختمان از هم، موارد زیر را در نظر داشته باشید.

خانه‌های شمالی

به خانه‌هایی گفته می‌شود که قبل از ورود به خانه باید از حیاط آن عبور کرد و بعد وارد خانه شد. این نوع از خانه‌ها از یک سمت به حیاط و از سمت دیگر به خانه مجاور ختم می‌شوند. خانه‌های شمالی نسبت به خانه‌های جنوبی از نور کمتری برخوردار هستند. تنها راه ورود نور طبیعی به خانه‌های شمالی فقط از طریق حیاط امکان‌پذیر است. اکثر معماران برای کشیدن نقشه خانه‌های شمالی یک حیاط خلوت در پشت ساختمان طراحی می‌کنند تا آن ساختمان از نور کافی برخوردار شود. بیشتر افراد ساکن در خانه‌های شمالی به دلیل نبود نور کافی در خانه، در طول روز از لامپ استفاده می‌کنند.

خانه‌های جنوبی

به خانه‌هایی گفته می‌شود که ورودی آن مستقیما به داخل ساختمان هدایت می‌شود و حیاط این‌گونه از خانه‌ها در جنوب ساختمان قرار دارد. این نوع خانه‌ها از هر دو طرف از نور کافی برخوردار هستند؛ زیرا از یک سمت به حیاط و از سمت دیگر به بیرون منزل منتهی می‌شوند. خانه‌های جنوبی چون به نصب نورگیر نیازی ندارند فضای داخل خانه‌ها نسبت به خانه‌های شمالی بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. قیمت خانه‌های جنوبی نسبت به خانه‌های شمالی کمی گران‌تر است.

خانه شمالی بهتر است یا جنوبی؟

در ادامه فرق خانه های شمالی و جنوبی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

امنیت

مهم‌ترین فرق خانه های شمالی و جنوبی در امنیت خانه است. خانه‌های جنوبی نسبت به خانه‌های شمالی که دارای حیاط پشتی می‌باشند از امنیت بالاتری برخوردار هستند؛ زیرا اکثر افراد سارق برای ورود به خانه از راه‌های فرعی مانند حیاط پشتی اقدام می‌کنند. همچنین حیاط خانه‌های جنوبی اغلب در حصار خانه‌های اطراف قرار دارد و امنیت این خانه‌ها بالا است.

گردوغبار

این موضوع برای خانم‌ها به دلیل تمیزی خانه اهمیت زیادی دارد. در خانه‌های شمالی واحدهای روبه حیاط نسب به واحدهای پشتی بیشتر در معرض گردوغبار قرار دارند. در این مورد برای جلوگیری از ورود گردوغبار توصیه می‌شود که از پنجره‌های دوجداره استفاده شود.

بودجه

خانواده‌هایی که در طول روز مشغول کار و فعالیت هستند و از بودجه کافی برای خرید خانه برخوردار نیستند پیشنهاد می‌شود که به خرید خانه‌های شمالی اقدام کنند.

منظور از پنجره جنوبی چیست؟

بیشترین اشعه خورشید در طی ۲۴ ساعت از پنجره‌های جنوبی قابل دریافت است. گیاهانی که به نور خورشید نیاز دارند با قرار گرفتن در این مکان، امکان رشد سریع آن‌ها فراهم می‌شود. در پنجره‌های جنوبی هوا به آسانی گرم می‌شود و برای گیاهان آپارتمانی مقاوم از جمله گیاهان مقاوم به گرما مانند کاکتوس محل مناسبی است؛ زیرا این گیاه می‌تواند گرما را به خوبی تحمل کند.

خانه‌ شرقی غربی بهتر است یا شمالی جنوبی؟

  • اگر در یک کوچه رو به شمال جغرافیایی بایستیم ساختمان‌هایی که در سمت راست قرار گرفته‌اند ساختمان شرقی و ساختمان‌هایی که در سمت چپ وجود دارند ساختمان‌های غربی نامیده می‌شوند.
  • ساختمان‌های شرقی غربی در مقایسه با ساختمان‌های شمالی جنوبی تابستان‌هایی گرم‌تر و زمستان‌هایی سردتر خواهند داشت.
  • ساخت خانه بیشتر در قسمت جنوب و جنوب شرقی مناسب است؛ زیرا تابش شدید آفتاب به داخل ساختمان را در بعد ظهر به حداقل می‌رساند.

مزایای خانه‌های شرقی غربی

  • اتاق نشیمن این‌گونه خانه‌ها بیشتر در قسمت غربی ساخته می‌شود زیرا در هنگام عصر از آفتاب طولانی برخورداراست.
  • نحوه قرارگیری اتاق‌خواب بیشتر در قسمت شرقی است؛ زیرا هنگام صبح با طلوع خورشید اتاق‌خواب روشن می‌شود و امکان بیدار شدن در اتاق روشن بسیار آسان‌تر است.
  • پنجره‌های غربی دارای نور طبیعی هستند و نگهداری گیاهان در این مکان‌ها بسیار مناسب است.
  • برای کنترل نوری که از پنجره‌های غربی وارد می‌شود می‌توان از پرده‌های ضخیم استفاده کرد یا با کاشت درخت از سایه طبیعی درختان بهره‌مند شد.

نتیجه گیری

در شهرهای بزرگ به دلیل جمعیت زیاد، آپارتمان‌های چند طبقه و چند واحدی ساخته می‌شود و همه واحدها از نور کافی برخوردار نیستند. افراد لازم است دقت کافی را داشته باشند و واحدی را انتخاب کنند که دارای نور کافی باشد. نور مناسب در خانه تأثیر زیادی در روحیه فرد و سلامت وی دارد. امروزه نورگیری ساختمان یک امتیاز مهم در انتخاب خانه محسوب می‌شود که اکثر مشاوران املاک بر این موضوع بسیار تأکید می‌کنند.